2024-05-22

Skuteczny sposób na dobór pościeli do wzrostu i wieku

Czy wiesz, że trzecia część egzystencji spędzamy śpiąc? To dość dużo, jednak maluchy śpią jeszcze więcej. Opłaca się zadbać o chwile z relaksem dzięki pościeli – prześcieradła, poduszki, a także materac mogą mieć znaczenie w kwestii jakości snu. Prześcieradła i komplet pościeli powinny również być ozdobą wnętrza dla dzieci. Przeczytaj, jak wybrać bieliznę pościelową, by mogłą wypełnić swą praktyczną i estetyczną rolę.

Najpierw wybierz beciki i rożki, które szczelnie okryją pociechę

Po urodzeniu dzieci najbardziej skorzystają z rożków i becików z bawełny z Bliskiego Wschodu, ewentualnie uzupełnionej o specjalną tkaninę Minky. Przeznacza się je do bezpiecznego owijania maluszków – niemowlaków i noworodków, zaś po rozłożeniu przejmą rolę podłoża do wspólnej pasji baraszkowania.

Układ odpornościowy malucha właśnie się umacnia, zatem dziecko trzeba dokładnie owinąć, by zapewnić w ten sposób warunki takie same jak w brzuchu matki. W milutkiej osłonie maluszek będzie czuł się spokojny i bezpieczny, dzięki czemu głęboko i zdrowo zaśnie.

Jak dobrać rozmiar pościeli dla dziecka?

Niekoniecznie łatwo da się precyzyjnie dobrać wymiary kompletu bielizny pościelowej do długości i szerokości pościeli. Długość z szerokością w cm tworzą elementarną wiedzę, z którą musimy udać na zakupy. Układ proporcji kołdry musi być taki sam jak kompletu pościeli. Za to przed wyborem zestawu do łóżka należy dokładnie zmierzyć materac. Przyjmuje się, że długość powinna pasować idealnie, natomiast przy drugim wymiarze potrzebny będzie niewielki margines.

Dla niemowlaków i dzieci do piątego roku życia najlepsza okazuje się kołdra o rozmiarze 100cm x 135 cm (100 x 140) albo 60 cm x 100 cm (60 x 1200 cm) plus niewielka poduszka 40 x 60 cm. Dla higieny snu dziecka ten zestaw okaże się w sam raz.

Nieco później, w przedziale wieku 5-10 lat optymalna okazuje się kołdra o rozmiarach 140×200 cm oraz poduszka 70 x 80 cm.

160-200 cm kołder oraz 2 poduszki 70 na 80 cm są kompletem akurat dla młodzieży, kiedy zaczyna okres dojrzewania. Warto również kierować się warunkami fizycznymi dziecka, czyli najczęściej wysokością. Gdy wysokość przekroczy Metr sześćdziesiąt, należy poszukać kołdry dłuższej o kolejne 20 cm. Warto w tym czasie wstawić do dziecięcego pokoju większe łóżko i taką samą pościel – na kilka sezonów nie będziemy musieli martwić się o ich wymianę.

Pamiętaj o wybraniu prześcieradła!

Prześcieradła na pewno powinny być większe niż powierzchnię do spania, gdyż muszą je swobodnie obejmować. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Najlepsze w tym przypadku okażą się prześcieradła z gumką, oczywiście odpowiednie do formatu podłoża. Odpowiednio dopasowane sprawią, że podkład zawsze nie pojawi się na podłodze.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.