Jak i kiedy zasiać ogórki na rozsadę? Metoda przygotowania rozsady ogórków.
Jak zasiać ogórki na rozsadę?
Przygotowanie gruntowej rozsady ogórków
Zbliża się wiosna, czas więc na przygotowania do sezonu ogórkowego. Jednym z pierwszych kroków jest zasianie ogórków na rozsadę. Jest to ważny etap, który ma wpływ na późniejszy plon. Jak zatem właściwie zasiać ogórki na rozsadę i kiedy to zrobić?
Kiedy zasiać ogórki na rozsadę?
Ogórki są roślinami, które lubią ciepło, dlatego też idealnym momentem na zasiew jest koniec kwietnia lub początek maja. Oczywiście termin ten może się różnić w zależności od regionu, dlatego warto śledzić prognozę pogody i kierować się tym, czy w danym momencie nie grozi jeszcze ujemna temperatura. Ogórki należy zasiać na rozsadę około 3-4 tygodnie przed planowanym wysadzeniem ich do gruntu.
Metoda przygotowania rozsady ogórków
Przygotowanie rozsady ogórków zaczyna się od wyboru odpowiedniego pojemnika. Najlepiej sprawdzą się do tego doniczki lub tacki nasienne, które będą miały odpowiednią ilość miejsca dla rozrastających się korzeni. Następnie należy wypełnić je odpowiednim podłożem. Najlepiej sprawdzi się do tego uniwersalna ziemia do doniczkowania, którą można zakupić w sklepie ogrodniczym.
Kolejnym krokiem jest nasycenie ziemi wodą, aby była ona lekko wilgotna. Następnie dokładamy nasiona ogórków, starając się zachować odpowiedni odstęp między nimi. Po wysianiu nasion, nie zapomnijmy pokryć ich warstwą ziemi o grubości około 1 cm. Po wykonaniu tych czynności, pojemnik z nasionami należy umieścić w ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie.
Ważne jest regularne podlewanie nasion, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie przemoczona. Po około 3-4 tygodniach nasze ogórki będą gotowe do przesadzenia do gruntu.
Podsumowanie
Sianie ogórków na rozsadę nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Wybierając odpowiedni moment i metodę zasiewu, możemy zapewnić naszym ogórkom korzystne warunki do wzrostu i dalszego rozwoju. Pamiętajmy, że dbałość o rozsadę ogórków ma kluczowe znaczenie dla późniejszego plonu, dlatego warto poświęcić jej odpowiednią uwagę i staranność.