2024-05-22

4 powody, dla których warto pokochać łóżka typu Futon i Tatami

Jeśli powiem słowo futon, prawdopodobnie będziesz wiedział, o czym mówię. Jestem pewien, że przychodzi mi na myśl futon w zachodnim stylu. Zasadniczo jest to jedno z tych łóżek, z których korzysta wielu studentów uniwersytetu i które ma reputację podstawowego i niewygodnego.

Jeśli jednak powiem „tatami”, możesz się zastanawiać, o czym mówię. Tak czy inaczej, w Japonii te 2 słowa wydają się iść w parze. Futon jest odpowiednikiem materaca w stylu zachodnim, a tatami to powierzchnia, na której leży, więc nie kładzie się bezpośrednio na podłogę. Oba te japońskie słowa mogą być nam obce, ale ich popularność w zachodnim świecie rośnie. W wielu japońskich domach używają najlepszego  monitora pionowego, aby pomóc im zaoszczędzić miejsce również w domowym biurze!

Wspomniałem wcześniej, że jestem macochą, ale może nie wspomniałem, że moje przybrane dzieci są w połowie Japończykami. Może nie jestem ekspertem we wszystkim, co japońskie, ale znam sporo i dzisiaj chcę Cię oświecić w 4 dobrych powodach, by pokochać niskie łóżka z mat tatami, na które powinieneś jak najszybciej zwrócić uwagę!

Ale najpierw…

Co to jest Tatami (畳)?

Tatami to słomiana mata (lub czasami mata wykonana ze sprasowanych drewnianych wiórów). Jest to tradycyjna wykładzina podłogowa w Japonii, która zwykle pokrywa całe pomieszczenie. Powierzchnia maty tatami jest miękka w dotyku, ponieważ pokryta jest słomą z miękkiego szuwaru.

Tatami przeszło od bycia matą używaną wyłącznie jako miejsce siedzące dla szlachty, do osiągnięcia wysokości, na której te maty są nie tylko powszechne we wszystkich japońskich domach, a nawet w restauracjach, ale także w coraz bardziej zachodnich domach.

Więc teraz, kiedy wiesz trochę więcej o tym, czym jest futon i mata tatami, dlaczego w ogóle powinno Cię to obchodzić? Cóż, powodów jest wiele i dziś podzielę się z Wami 6 powodami, dla których warto pokochać łóżka z niskimi matami tatami.

4 powody, dla których warto pokochać niskopoziomowe łóżka Tatami Mat

1) Więcej dostępnej przestrzeni

Główną różnicą między tradycyjną japońską sypialnią a zachodnią sypialnią jest sposób aranżacji pokoju. Jeśli wejdziesz do zachodniej sypialni, zobaczysz, że łóżko przez cały czas zajmuje większość miejsca. Co utrudnia później wykorzystanie przestrzeni na cokolwiek innego.

Jeśli zdecydujesz się na łóżko z niskim poziomem, futon będzie wychodził tylko w nocy i będzie przechowywany w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pokojem na wiele różnych sposobów.

2) Wszechstronność wystroju + funkcjonalność

Jeśli twoje mieszkanie jest mniejsze niż większość, na pewno chcesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Niskopoziomowe łóżko pozwala codziennie odnawiać przestrzeń, jeśli chcesz! Jeśli nie jesteś w Japonii, Twoje maty tatami nie będą na stałe lub na stałe zamocowane na Twojej podłodze. Oznacza to, że będziesz mieć maty tatami i materace futon, które można łatwo przenosić.

Od ułożenia ich w stos w celu stworzenia sofy, po umieszczenie 2 tatami obok siebie i zrobienie głębokiej leżanki, możesz być tak kreatywny, jak chcesz.

Oprócz tego, że jest wszechstronny, jest również funkcjonalny. Kiedy Twoja sofa i łóżko są jednym, możesz je łatwo spakować, gdy nadejdzie czas na przeprowadzkę, bez zbytniego obciążenia i bez tych drogich opłat za przenoszenie!

Nasze zdrowie jest najważniejszą rzeczą, jaką mamy. Bez niej niewiele możemy zrobić dla siebie i na pewno niewiele możemy zrobić dla innych.

Biorąc to pod uwagę, ponieważ Japończycy są jednymi z najzdrowszych i najlepiej przystosowanych ludzi na świecie, z pewnością powinniśmy zwracać uwagę na ich sposób.

Korzyści zdrowotne wynikające ze spania na niskim łóżku są liczne.

Na przykład …

3) Higieniczne

Pomyśl o swoim łóżku. Jest nieruchomy. Twój materac też. Podczas gdy niektórzy z nas sporadycznie odwracają materace, nie konkuruje to z łatwością, z jaką łóżka futon można przesuwać i czyścić.

Nasze ciało nie tylko poci się w nocy, ale także zrzuca skórę. Ta skóra wraz z kurzem i innymi cząstkami unoszącymi się w powietrzu może następnie gromadzić się na naszym materacu. Bez względu na to, jak czyste starasz się utrzymać swoje łóżko, nieuniknione jest, że nie jest tak czyste, jak mogłoby być.

W przypadku łóżka z matą tatami możesz podnieść futon, wynieść go na zewnątrz i usunąć z niego kurz. Lub po prostu zostaw go na słońcu, aby ciepło i promienie słoneczne mogły zabić wszelkie zalegające zarazki i bakterie.

4) Mocny vs miękki

Jeśli chodzi o materace, wszyscy wolimy. Niektórzy z nas nie mogą zmrużyć oka, jeśli nie śpimy na miękkim materacu przypominającym chmurę. Ale czy wiesz, że te twarde materace mają lepszą reputację jako dobre dla naszego ciała?

Wielu ludzi z Zachodu uważa, że ​​futony są niewygodne, a tym bardziej, że spanie na podłodze może zranić plecy i stawy. W rzeczywistości wiele osób, które śpią na futonach, nie jest w stanie wystarczająco pochwalić ich.

Mówi się, że nasze stawy zwisają na typowym zachodnim materacu w oparciu o miękkość materaca i działanie grawitacji. To zwiotczenie stawów staje się nienaturalne dla naszego organizmu. To powoduje ból i dyskomfort wielu z nas, gdy tylko wielu z nas otworzy oczy.

Masz to. Spanie na futonie i macie tatami może nie być dla wszystkich, ale nigdy się o tym nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz. Nasze dzieci traktują ten styl spania jako część swojej różnorodności kulturowej i nie chcielibyśmy tego robić inaczej!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.