2024-04-26

Rozstanie w zgodzie, czyli jak można szybko dostać rozwód?

Sprawa rozwodowa, braku trudności, może zakończyć się już po jednej wizycie w sądzie. Żeby w krótkim czasie rozwiązać jedynie formalny już związek, można skorzystać z pomocy adwokata, który pomoże w sprawnym zakończeniu. Co poza tym należy zrobić, by uniknąć długiej walki o uzyskanie rozwodu?

Czym jest tak naprawdę rozstanie bez orzekania o winie?

Rozwodem bez orzekania o winie określana jest sytuacja, kiedy w trakcie rozwodu obie strony są jednomyślne w kwestii rozwodu i nie wskazują winowajcy rozpadu związku. Taka decyzja w wielu przypadkach wpływa na tok postępowania dowodowego. W innym wypadku, czyli gdy jedna ze stron nie zgadza się na rozwód wyłącznie ze swojej winy, zależy mu, aby odsunąć od siebie winę, a razem z pojawianiem się kolejnych dowodów wydłuża się czas postępowania. Skutecznym sposobem na przyspieszenie postępowania rozwodowego jest więc rozwód bez orzekania o winie.

Pozew rozwodowy – co musi zawierać?

Efektem zbyt dużej ilości formalności jest zazwyczaj zakłopotanie. Dodatkowo, w momencie gdy dokumentacja nie jest odpowiednio sporządzona, pojawiają się komplikacje oraz znacznie opóźnia proces, również ten rozwodowy. Problemów da się uniknąć przygotowując kompletną dokumentację, co może ułatwić pomoc prawnika. Aby znaleźć taką osobę wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google konkretną frazę, chociażby adwokta rozwód kraków rozwód albo adwokat Gdańsk.

Kompletny pozew rozwodowy może doprowadzić do szybszego rozpoznania sprawy. Sąd nie musi już wzywać stron do dołączenia do pozwu brakujących przy składaniu pozwu dokumentów bądź usunięcia braków formalnych pozwu o rozwód. Na stronach internetowych znajduje się mnóstwo gotowych szablonów wszystkich tych dokumentów, lecz dużo lepszy sposób to udanie się po pomoc do prawnika.

Opłata za pozew rozwodowy – pierwszy krok do rozpoczęcia sprawy rozwodowej

Plusem uregulowanej opłaty sądowej na rzecz rozwodu bywa duże skrócenie czasu oczekiwania na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy. Dzieje się tak, ponieważ sąd nie będzie już wzywał stron do uregulowania płatności. Oczywiście można razem z pozwem zawnioskować o zwolnienie z płatności, ale może to nieco opóźnić wyznaczenie terminu rozprawy. Sąd nim rozpozna sprawę musi rozpatrzyć wniosek i wydać postanowienie dotyczące.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.