Sumba

Sumba to niezwykle ciekawa i malownicza indonezyjska wyspa, która zlokalizowana jest na Oceanie Indyjskim, położona na południowy zachód od wyspy Flores. Wchodzi ona w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Dawniej nazywana była Wyspą Sandałową, z uwagi na to, że znajduje się tam sporo drzew sandałowych. Powierzchnia tej wyspy wynosi 11 152 km kw., a jej kształt jest wydłużony. Dominują na niej tereny górzyste, do 1220 m n.p.m oraz niziny wzdłuż wybrzeży.

 

Sumba – wyspa megalitów

Wyspa ta porośnięta jest lasami tropikalnymi, a znaczną jej część zajmują sawanny. Głównym miastem Sumby jest Waingapu. Główne cechy rozpoznawcze Sumby to przede wszystkim rzeźbione grobowce megalityczne, efektowne rytuały wojenne, a także kunsztownie wykonane tkaniny hinggi ikat. Wyspa ta dzieli się na część zachodnią (bardziej zasiedloną) oraz na część wschodnią, skalistą. Mimo, że Sumba znajduje się nieco na uboczu popularnych szlaków turystycznych to warto będzie ją odwiedzić z uwagi na jej niezwykle fascynującą kulturę plemienną, piękne plaże oraz klimat tropikalny.

 

Wyspa dla szukających kontaktu z naturą

Właśnie z uwagi na to, że infrastruktura turystyczna nie jest na Sumbie aż tak bardzo rozwinięta, można spodziewać się tam wielu wyzwań i prawdziwej przygody. To propozycja podróżnicza dla osób, które cenią sobie poznawanie świata oraz obcych kultur bardziej od odpoczynku biernego. Nie znajdziemy tu gór czy wulkanów, tak jak na innych wyspach w pobliżu, za to Sumba ma do zaoferowania spotkanie z naprawdę ciekawą kulturą. Na wyspę można dostać się samolotem bądź promem, a słynie ona i również z tego, że rdzenni mieszkańcy są bardzo przychylni dla odwiedzających ich gości. Ciekawostką jest, iż wyspa Sumba to najbiedniejsza z wysp indonezyjskich zamieszkiwanych przez ludzi.

 

Atrakcje wyspy

Największą atrakcją Sumby są tradycyjne wioski takie jak Lamboya, Wanukaka, czy Anakalang. Ze względu na swój obronny charakter znajdują się one na górzystych terenach. To tam można zaznajomić się z życiem tubylców oraz podziwiać dawne trofea w postaci czaszek zabitych wodzów zawieszone na drzewach. Warto będzie zobaczyć festiwal Pasola, a także odwiedzić plaże Kalala, Newa lub Marossi. Pasola to coroczne wydarzenie, które polega na tym, iż odświętnie ubrani jeźdźcy zajmują się zrzuceniem z konia swojego przeciwnika przy pomocy włóczni.

Festiwal zostaje ogłoszony przez najważniejszego szamana Marapu w chwili, w której na plaży pojawi się niebieski robak Nyale. Robiące spore wrażenie megalityczne, ogromne nagrobki znajdujące się na całej wyspie są pozostałością kultu animistycznej religii Marapu. To właśnie grobowce są najważniejszym elementem każdej wioski. W ten sposób ściśle łączy się na wyspie świat żywych ze światem umarłych. Każdy, kto znajdzie się na wyspie z pewnością zostanie przywitany za pomocą betelu. Żucie tej rośliny ma właściwości lekko odurzające oraz zabarwia usta i dziąsła na czerwono.