Flores

Flores czyli Wyspa Kwiatów jest malowniczą indonezyjską wyspą, która wchodzi w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jest ona drugą pod względem wielkości wyspą w tymże archipelagu. Wyspa „otoczona” jest wyspami Sumba od południowego zachodu, Celebes od północy oraz Timor od południowego wschodu. Wyspa słynie z przepięknej przyrody...

 

Co należy wiedzieć o Flores?

Wyspa ma powierzchnię 14,1 tys. kilometrów kw. Podzielona została na dystrykty takie jak Manggarai, Ngada, Ende, Sikka oraz Flores Timur. Na wyspie żyje około 1 600 000 mieszkańców. Głównymi miastami wyspy są Ende oraz Maumere.

Ende znajduje się na południowym wybrzeżu, nad morzem Sawu. Jest największym miastem wyspy, ważnym ośrodkiem handlowym regionu rolniczego oraz ośrodkiem turystycznym. Dużą atrakcją turystyczną jest muzeum prezydenta Sukarno, który w latach 30. ubiegłego wieku jako działacz niepodległościowy przebywał tu na wygnaniu. Miasto posiada port morski i port lotniczy.

Maumere także jest cenionym ośrodkiem turystycznym, szczególnie uwielbianym przez nurków. W mieście odbywa się obsługa ruchu turystycznego na Komodo. Znajduje się tu także port lotniczy i muzeum regionalne Ledalero.

 

Piękno Flores

Flores jest bardzo atrakcyjną wyspą o charakterze typowo górzystym. Najwyższy szczyt wyspy wznosi się na wysokość 2382 m n.p.m. Na Flores mieści się całe mnóstwo wulkanów, zarówno czynnych jak i wygasłych, cały region jest zaś aktywny pod względem tektonicznym.

Jedną z większych atrakcji wyspy jest nieczynny wulkan Keli Mutu. Jest to wulkan tarczowy. Jego krater podzielony jest na mniejsze fragmenty, znajdują się tam trzy piękne jeziora. Są to Tiwoe Alta Polo, Tiwoe Ata Mboepoe oraz Tiwoe Morei Kooh Fai. Są to kolorowe jeziora, które raz na jakiś czas zmieniają kolor. Miejscowi uważają, że wulkan jest świętą górą, gdzie przebywają duchy.

 

Parki narodowe i rezerwaty na Flores

Na wyspie utworzone zostały dwa parki narodowe, poza tym istnieje wiele rezerwatów przyrody. Park Narodowy Kelimutu oraz Park Narodowy Komodo – szczególnie ten drugi jest szerzej znany turystom. Został on założony w roku 1980, a już w 1991 wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na obszarze parku żyje bardzo rzadki gatunek warana z Komodo (największej jaszczurki świata), nigdzie indziej na świecie gatunek ten nie występuje. Teren parku rozciąga się na setkach małych wysepek i na większych wyspach takich jak Komodo, Rinca i Padar. Być może w skład parku wejdą także wyspy Gili Motong oraz Banta, które obecnie nie są chronione i ciągle można spotkać tam kłusowników.

 

Człowiek z Flores

Homo floresiensis czyli Człowiek z Flores jest wymarłym gatunkiem hominida, który teoretycznie wyróżnia się małym mózgiem i drobną budową ciała. Odkryto go w roku 2003 właśnie na Flores i odkrycie to wywołało niemałe zamieszanie. Część badaczy uważa, że Człowiek z Flores wcale nie jest nowym gatunkiem człowieka, ale po prostu patologicznym osobnikiem z Homo sapiens.