Park Narodowy Kutai

Park Narodowy Kutai jest narodowym parkiem indonezyjskim, położonym we wschodniej części wyspy Borneo, na północ od równika. Park ten powstał w 1982 roku, a zajmuje powierzchnię około 200 000 ha. Na terenie tego parku znajduje się ponad 958 gatunków roślin, pośród których można znaleźć takie gatunki jak Eugenia, Octomelex, Pterospernum, Dipterocarp, Rhizophora, Bruguiera, Avicennia, czy Nypa Fruticara.

 

Park przyjazny turystom

Teren tego narodowego parku włączony jest w teren Important Bird Area, a ptakami które przysłużyły się do nadania temu miejscu takiego statusu są czapla żółtodzioba, treron wielki, kurtaczek czerwonogrzbiety, a także bilbil żółtogłowy.

Do parku można dostać się drogą lądową, jak i wodną. Teren jest całkowicie przystosowany dla turystów. Są tu łatwo wytyczone ścieżki oraz robiące spore wrażenie mosty. Można liczyć na zakwaterowanie w budkach rangersów, którzy z chęcią opowiedzą o zwyczajach zwierząt zamieszkujących teren tego parku, od potężnych orangutanów po niebezpieczne tarantule. Większość zwierząt znajdujących się na terenie parku jest jednak przyzwyczajona do widoku ludzi, w związku z czym zwiedzanie go nie będzie czymś, co mogłoby komukolwiek zaszkodzić. Jeśli ktoś chce sobie zapewnić jeszcze lepsze widoki to powinien podróżować wzdłuż rzeki Mahakam. Ten górzysty teren jest bardzo urokliwy.

 

Turystyczna „perełka” Indonezji

Park Narodowy Kutai bez najmniejszego trudu można zaliczyć do tych miejsc, które w Indonezji powinny znaleźć się obowiązkowe na mapie turystycznej. Tutaj w pełni widać, w jaki sposób rozwija się dżungla, a co najważniejsze – wszystko to jest pod kontrolą. Dlatego, każda osoba, która będzie się znajdować w tym miejscu, podziwiać może nie tylko rośliny, czy zwierzęta. Majestatyczne krajobrazy, które rozpościerają się na całym terenie parku są rzeczywiście tym, czego nie da się porównać z niczym innym.

Park Narodowy Kutai od momentu swojego powstania przede wszystkim słynny był z tego, że znajduje się tu sporo gatunków roślin, których nie można spotkać nigdzie na całym świecie oraz z tego, że spotkać tu można swobodnie zachowujące się orangutany. A to jest właśnie tym, co na wszystkich turystach robi największe wrażenie.

Kutai to z jednej strony miejsce dzikie, które pokazuje w pełni, jak bogaty i unikalny jest świat roślin i zwierząt. Z drugiej strony zaś żadna z osób, która zwiedzać będzie to miejsce nie musi obawiać się, że w jakikolwiek sposób coś jej zagrozi. Tak blisko z „oswojoną” dżunglą nie można zetknąć się de facto na żadnym innym obszarze indonezyjskim.