Dlaczego warto wybrać się na Sumatrę?

Sumatra to ogromna wyspa, 2/3 większa powierzchniowo niż Polska. Należy do Archipelagu Malajskiego, w którego wchodzą Wielkie Wyspy Sundajskie. Sumatra jest także szóstą pod względem wielkości wyspą na Ziemi, jak i największą wyspą indonezyjską! Zamieszkuje ją ok. 40 milionów ludzi, w tym również plemiona, do których bardzo rzadko dociera cywilizacja. Sumatra spośród siedemnastu tysięcy indonezyjskich wysp jest miejscem absolutnie wyjątkowym i wartym odwiedzenia. Co warto zobaczyć na Sumatrze?

Po pierwsze, dżungle i wulkany
O tej wyspie mówi się, że jest enklawą dziewiczej przyrody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była pokryta gęstą tropikalną dżunglą, którą regularnie się karczuje z polecenia gigantycznych światowych koncernów. Na szczęście komitety ochrony środowiska dosyć szybko zareagowały na masową wycinkę domu dla wielu setek unikalnych gatunków roślin i zwierząt, tworząc parki narodowe oraz rezerwaty przyrody. Zdecydowanie najpopularniejszym (oraz najłatwiej dostępnym) jest Park Narodowy Gunung Leuser. W tymże parku żyje około 5 tysięcy sumatrzańskich orangutanów, 300 słoni indyjskich oraz kilkadziesiąt sumatrzańskich tygrysów i nosorożców, co stanowi atrakcję turystyczną. Prawdopodobnie Park Narodowy Gunung Leuser jest ostatnim miejscem na Ziemi (razem z Borneo), gdzie można obserwować te dzikie zwierzęta na wolności. Park słynie z utworzonego w nim Centrum Rehabilitacji Orangutanów, które znajduje się w Bukit Lawang.

Ośrodek powstał m. in. w celu uczenia urodzonych w niewoli lub osieroconych orangutanów samodzielnego życia. Rekordy popularności biją wycieczki, podczas których turyści mają możliwość uczestniczenia w karmieniu orangutanów sumatrzańskich lub oglądaniu zwierząt podczas zabiegów pielęgnacyjnych – dodajmy, że orangutany znajdują się na wolności, a nie w klatkach, także swobodnie przemieszczają się pomiędzy turystami. Oprócz obcowania z dzikimi zwierzętami, park oferuje kilkudniowe trekkingi po dżungli (razem z noclegami), wspinaczki na góry i wulkany i spływy pontonami.Jeśli chodzi o wulkany – któż będąc w Indonezji nie zechciałby zdobyć chociaż jednego – to na Sumatrze mamy ich 26. Na niektóre z nich wychodzi się bez specjalistycznego sprzętu. Najłatwiejszymi wulkanami do zdobycia są Gunung Sibayak, Gunung Sinabung oraz Gunung Marapi. Ten ostatni (nie mylić z Merapi) uchodzi za najbardziej aktywny, więc często wyrzuca z siebie kłęby dymu i kurzu.

Po drugie, ludzie
Jak już wspomnieliśmy, na Sumatrze mieszka ok. 40 milionów ludzi. Zdecydowana większość z nich, podobnie jak w całej Indonezji, deklaruje przynależność do islamu, w tym tego w odłamie ortodoksyjnym. Na Sumatrze mieszka jednak kilkadziesiąt grup etnicznych o fascynującej kulturze i tradycji. Odwiedzenie ich wiosek to niesamowite doświadczenie, zwłaszcza dla miłośników antropologii. Najłatwiej dostać się do grupy Bataków nad jeziorem Toba.

Samych Bataków na Sumatrze mieszka ok. 6 milionów, posiadają własny język oraz… kanibalistyczną historię. Przez setki lat Batakowie byli pod wpływem religii buddyjskich i hinduistycznych, obecnie wyznają mieszankę islamu z elementami lokalnych wierzeń. Oprócz Bataków, warto odwiedzić wioski Minangów i Mentawajów. Ludzie przynależni do grup etnicznych utrzymują się głównie z rolnictwa, łowiectwa i tkactwa, a na Sumatrze znajdziemy muzea sztuki plemiennej.