Loksado

Malownicza wioska Loksado - miejsce pozwalające odkryć przeszłość... Wioska ta znajduje się na terenie jednej z najstarszych dżungli świata, w górach Meratus. To niestety nieliczne już z miejsc ulokowanych w górach Borneo, które pozwala zobaczyć pierwotny las okołorównikowy. Endemiczne ptaki i zwierzęta oraz lokalne wioski rybackie są tym, co na turystach robi rzeczywiście spore wrażenie.

 

Urzekające miejsce w dżungli...

Zakwaterowanie w prostej chacie pozwala oderwać się od codzienności oraz spojrzeć na wszystko z dystansem. Do Loksado można dostać się wieloma środkami lokomocji. Pierwsze, co z pewnością uderzy turystów, to wszechogarniająca zieleń oraz chłód. W Loksado, jak i w wiosce pobliskiej, którą jest Malaris wszystko toczy się naturalnym rytmem. Mieszkańcy kultywują tradycję poprzez obrzędy religijne, jak i zwyczajowe. Na co dzień zajmują się uprawą kakao i kawy, a także pozyskują cynamon, który w Loksado znajduje się praktycznie wszędzie.

Okolica Loksado jest rzeczywiście urzekająca - wiszące mosty, domy z wysokimi dachami, tradycyjne plantacje. Wszystko to natomiast można zobaczyć bez żadnego kłopotu, ponieważ trasy wokół Loksado są wyjątkowo przyjemne i nikt nie powinien mieć problemu z poruszaniem się. Wszystkie drogi poprzecinane są niewielkimi strumieniami, co potęguje dobre wrażenie. Z jednej strony Loksado wygląda, jakby zatrzymało się w miejscu, z drugiej jednak na brak widoków nie będzie można tam narzekać.

 

Życie w wiosce

Na turystach poza samymi widokami duże wrażenie wywierać będą również obrzędy lokalne, szczególnie, kiedy ktoś będzie tam przebywać dłużej. Jednym z takich obrzędów jest Dayakow, który odbywa się raz do roku. Podczas jego obchodów można zauważyć, jak ogromną wagę mieszkańcy Loksado przywiązują do wszystkiego tego, co bezpośrednio związane jest z ich obyczajowością. Dzieci wychowywane w tej wiosce, jak i w wioskach okolicznych od najmłodszych lat uczone są nie tylko praktycznych umiejętności, ale i szacunku dla tradycji. Na turystach z Zachodu zetknięcie się z takim szacunkiem dla przeszłości jest czymś niebywałym. Szczególnie, kiedy zauważy się, jak wielką rangę przykładają do tego tubylcy, niejednokrotnie opierając się na różnych magicznych rytuałach.

Loksado należy do tych indonezyjskich wiosek, które na każdym zrobią wrażenie pod innym kątem. Bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej, atmosfera oparta na wierzeniach przodków, proste życie mieszkańców wioski – to coś, czego nie da się spotkać w żadnej innej indonezyjskiej wiosce. Tutaj bowiem, w środku dżungli toczy się życie jak nigdzie indziej. I jest to coś faktycznie imponującego.