Lombok

Lombok to przepiękna indonezyjska wyspa, znajdująca się w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, pomiędzy Bali oraz Sumbawą. Między Bali a wyspą Lombok (przez Cieśninę Lombok) biegnie linia Wallace'a stanowiąca hipotetyczną granicę, która dzieli australijską oraz orientalną krainę zoogeograficzną. Wyspa Lombok jest znacznie mniej znana niż wspomniana już Bali i inne indonezyjskie wyspy, jednak jest pełna uroku i z całą pewnością warta bliższego poznania.

 

Najważniejsze dane o Lombok

Ta niezwykle malownicza wyspa zajmuje powierzchnię 5435 kilometrów kw. Wedle danych z roku 1990 zamieszkiwało ją 2403 osób. Jest to wyspa o charakterze wulkanicznym. Ciekawostką jest, że na wyspie występują gatunki fauny i flory, które spotykane są w... Australii (warto więcej poczytać na temat linii Wallace'a).

Na wyspie znajduje się Gunung Rinjani, który jest czynnym wulkanem zaliczanym do stratowulkanów. Ma on wysokość 3726 m n.p.m., co daje mu trzecie miejsce wśród najwyższych wulkanów w Indonezji. Pierwsza erupcja wulkanu została odnotowana w roku 1847, zaś ostatnia w 2004. W części zachodniej owalnego krateru znajduje się jezioro Segara Anak, które jest głębokie na 230 metrów.

Jednym z ważniejszych miast na wyspie jest Mataram. Miasto położone jest na zachodnim wybrzeżu, nad cieśniną Lombok. Pełni ono funkcję ośrodka administracyjnego prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie. W mieście znajduje się uniwersytet założony w 1962 roku, port lotniczy oraz port morski.

 

Malownicze plaże

Myśląc o indonezyjskich plażach większość ludzi od razu myśli o plażach na wyspie Bali. Rzeczywiście są to jedne z najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż, ale równie piękne i co ważniejsze, nieco mniej przepełnione turystami plaże posiada Lombok. Na południu wyspy znajduje się plaża Kuta, która jest miejscem wyjątkowo lubianym przez serwerów i innych miłośników sportów wodnych, bowiem wysokie fale zawsze tu dopisują. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie sprzętów wodnych. Równie interesująca i warta odwiedzenia jest plaża Sengigi, która znajduje się nieopodal pierwszej omówionej.

 

Aktywny wypoczynek w otoczeniu natury

Lombok jest miejscem idealnym nie tylko dla tych, którzy uwielbiają leniuchować na plaży czy oddawać się wodnym szaleństwom. Jest to też doskonałe miejsce na górskie wycieczki dla wytrwałych. Wspomniany już wulkan Rinjani jest bardzo częstym celem wspinaczek. Do wycieczki takiej należy się jednak dobrze przygotować, bo zdobycie szczytu nie jest proste i zajmuje kilka dni. Mniej wytrwali wcale nie muszą dotrzeć na sam szczyt, aby cieszyć oczy cudownymi widokami. Już na wysokości nieco ponad 2000 m n.p.m. można obejrzeć malownicze jezioro Segara Anak. Ogromne wrażenie zrobi na każdym mijany po drodze wodospad Rinjani. Wartym uwagi jest także wodospad Jeruk Manis, który ponoć słynie z właściwości leczniczych.