Moluki

Moluki to niezwykle malownicza grupa indonezyjskich wysp znajdująca się w Archipelagu Malajskim (w jego wschodniej części). Moluki czyli Wyspy Korzenne oblewane są przez wody takich mórz jak Seram, Banda, Moluckie oraz Morze Halmahera.

 

Podstawowe informacje

Największymi wyspami Moluki są wyspy Seram, Halmahera oraz Buru. Większość wysp posiada górzyste wnętrza, znajduje się też na nich wiele czynnych wulkanów. Przeszło 80 proc. powierzchni wysp porośnięta jest obszarami leśnymi. Łączna powierzchnia wysp wynosi 74,5 tys. km kw. Jak wskazuje nazwa Moluki (nadana w XIV wieku), wyspy to ważny region, który dostarcza przypraw korzennych. Największe miasto archipelagu to Ambon, które zlokalizowane jest na wyspie Ambon. Na wyspach zamieszkuje blisko 1,85 mln ludzi, z czego głównymi grupami etnicznymi są Papuasi oraz Malajowie.

 

Buru

Wyspa Buru położona jest na morzu Banda, należy do archipelagu Moluki. Wyspę porastają lasy tropikalne, jest ona otoczona malowniczymi rafami koralowymi. Na wyspie panuje klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Buru ma powierzchnię 9505 km kw. Jak większość wysp w archipelagu, ma charakter górzysty, a jej najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2429 m n.p.m. Poza uprawą przypraw korzennych, na wyspie uprawia się także między innymi palmę kokosową i eksploatuje drzewo tekowe. Największym miastem wyspy jest Namlea.

 

Halmahera

Wyspa Halmahera nazywana jest także wyspą Gilolo lub Jailolo, jest ona największą z wysp Moluki. Ma ona powierzchnię 17 780 km kw. (według innych źródeł ponad 18 000 km kw.). Wyspę od zachodu oblewa Morze Moluckie, od południa Morze Seram, od południowego wschodu Morze Halmahera, a od wschodu i północy Ocean Spokojny. Halmaherę otaczają liczne mniejsze wyspy. Od wyspy Morotai oddziela ją cieśnina Morotai, od wyspy Bacan cieśnina Patinti, zaś od wyspy Gebe cieśnina Jailolo.

Obszar wyspy jest górzysty, najwyższym szczytem jest Gunung Gamkunoro o wysokości 1635 m n.p.m. Jedynie na wybrzeżach występują wąskie niziny. Klimat równikowy, w większości wyspę porasta las równikowy. Głównymi grupami etnicznymi zamieszkującymi wyspę są Malajowie oraz Papuasi. Najważniejsze miasta to Sofifi oraz Jailolo.

 

Seram

Wyspa Seram należąca do archipelagu Moluki oblewana jest morza i Banda i Seram. Na wyspie znajduje się wiele rzek, w większości porasta ją las, cechuje się terenem górzystym. Uprawia się na niej przede wszystkim ryż, kokosowce, kawę, tytoń, a także pozyskuje drewno. Najwyższym szczytem jest Binaiya o wysokości 3019 m n.p.m. Seram ma powierzchnię około 17 200 km kw. Głównym miastem na wyspie jest Wahai. Ciekawostką jest, iż na wyspie żyje aż 14 gatunków ptaków, które są endemitami Indonezji (nigdzie indziej nie występują naturalnie). Na wyspie utworzono też Park Narodowy Manusela.