Lore Lindu

Park Narodowy Lore Lindu jest indonezyjskim parkiem narodowym znajdującym się na wyspie Celebes, w prowincji Celebes Środkowy. Powierzchnia parku wynosi 2 180 km kw. Park rozciąga się zarówno na terenach górzystych jak i nizinnych, na wysokości od około 200 do 2 610 m n.p.m.

 

Przynależność PN Lore Lindu do programu "Człowiek i biosfera"

Park Narodowy Lore Lindu należy do programu Man and the Biosphere Programme czyli Programu Człowiek i biosfera utworzonego przez UNESCO w roku 1971. Jest on bardzo ważnym międzynarodowym programem, który ma za zadanie tworzyć oraz propagować właściwe relację między ludźmi a biosferą. Program stawia sobie za cel osiągnięcie trwałej równowagi między różnymi celami, które nierzadko są sprzeczne – chodzi tutaj zarówno o zachowanie biologicznej różnorodności, utrzymanie wartości kulturowych jak i wspieranie rozwoju ludzi. Od roku 1978 omawiany park jest także rezerwatem biosfery (ważnego obszaru chronionego zawierającego cenne zasoby przyrodnicze). Od roku 2004 park uznawany jest za Important Bird Area przez BirdLife International.

 

Dostęp do PN Lore Lindu

Chcąc zwiedzić park, najlepiej udać się z miasta Palu do Kamarora, co zajmie około 2,5 godziny. Najlepszym okresem na zwiedzanie parku są miesiące lipiec, sierpień i wrzesień. Zwłaszcza w południowej części parku średnie roczne opady wynoszą 4000 mm.

 

Posągi megalityczne

Na obszarze PN Lore Lindu zlokalizowane są liczne megality, których powstanie datuje się na okres wcześniejszy niż XIV wiek. Odnalezione zostały również takie posągi megalityczne, które pochodzą nawet sprzed 3000 lat p.n.e. Posągi zostały wykonane z szarego kamienia i co ciekawe, nie występuje on na terenie parku. Wiele megalitów przedstawia postacie ludzkie, ale nie posiadają one ani kończyn, ani genitaliów. Najwyższy posąg ma 4 metry wysokości, a pozostałe średnio do 1,5 do 2,5 metra.

 

Przyroda parku

Fauna i flora parku są bardzo różnorodne. Ciekawostką jest, iż na jednym hektarze można znaleźć 150 najróżniejszych gatunków drzew. Łącznie na obszarze parku występuje 88 gatunków ptaków, 117 gatunków ssaków, 19 gatunków płazów oraz 29 gatunków gadów. Na terenie parku znajduje się jezioro Lindu, w którym żyje endemiczny gatunek ryby Xenopoecilus sarasinorum. Do endemicznych zwierząt można zaliczyć także między innymi łaskuna brązowego, węże takie jak Elaphe erythrura oraz Elaphe janseni, wyraka i ropuchę Ingerophrynus celebensis.

Jeśli chodzi o przynależność parku do wspomnianego Important Bird Area, bardzo ważnym i krytycznie zagrożonym gatunkiem jest kakadu żółtolica. Inne zagrożone gatunki występujące w PN Lore Lindu to nogal hełmiasty, chruścielak gołolicy i chrapliwy, rogatnik diaboliczny oraz płomykówka rdzawolica.