Dolina Baliem

Dolina Baliem to zdecydowanie największa atrakcja Papui (należącej do Indonezji części wyspy Nowej Gwinei). Jest to region wyjątkowo malowniczy, idealny na trekking. Właśnie tutaj też można bliżej poznać plemiona Papuasów, ich kulturę i obyczaje. Cudowna, niezbadana w wielu miejscach dżungla zapewni niezwykłe doznania nawet najbardziej wymagającym podróżnikom...

 

Papua - Magiczny zakątek

Papua nazywana była dawniej Irian Jaya. Leży ona na wyspie Nowa Gwinea (pozostały obszar wyspy należy do niepodległego państwa Papua Nowa Gwinea). Ciekawostką jest, iż właśnie w Papui żyją najbardziej prymitywne pod względem etnologicznym kultury świata.

W niemal 85 proc. Papua poryta jest tropikalną i bardzo gęstą dżunglą. W dużej części dżungla nie jest jeszcze zbadana. Prawdopodobne jest, iż w głębi owej dżungli żyją zwierzęta jeszcze nieznane człowiekowi. Z pewnością też rosną tam nieznane rośliny. Co więcej, niewykluczone, że w głębokim gąszczu żyją plemiona, które nigdy nie miały żadnego kontaktu z zewnętrznym światem.

 

Malownicza Dolina Baliem

Dolina Baliem to jedna z największych atrakcji Papui położona w jej centrum. Szczególnie upodobały sobie ją osoby uwielbiające spędzać czas na wycieczkach trekkingowych. Można zorganizować zarówno wycieczkę kilkudniową jak i kilkutygodniową, w czasie której będziemy mieli okazję poznać prawdziwe oblicze dżungli, zmierzyć się z własnymi słabościami, ale też doświadczyć niecodziennych odkryć i doznań, zgłębić kulturę Papuasów. Można zamówić również wyprawę jednodniową – idealną dla osób, które po raz pierwszy mają kontakt z tego rodzaju przygodą i nie czyją się w dżungli jeszcze zbyt pewnie.

Dolinę Baliem otaczają wysokie góry. Ma ona długość 75 kilometrów i szerokość blisko 35 kilometrów. Jest ona stosunkowo łatwo dostępna, między innymi dlatego też jest tak bardzo popularna wśród turystów mniej czy bardziej spragnionych przygód. Należy mieć świadomość tego, że zwłaszcza w przypadku dalszych tras, szlaki nie są dobrze oznaczone lub też nie są oznaczone w ogóle. Nie będzie to też przyjemna wycieczka wydeptaną ścieżką, bowiem nie jeden raz trzeba będzie brodzić w błocie po kolana czy też w rzece po pas albo przedzierać się przez bardzo gęstą roślinność. Oczywiście nocleg także będzie odbywał się pod gołym niebem.

 

Osada Wamena

Osada Wamena jest najlepszą bazą wypadową w omawianą dolinę. Mieszka tu blisko 10 tys tubylców, którzy chętnie będą służyć jako przewodnicy w czasie wyprawy po dżungli. Każdego roku (w połowie sierpnia) w osadzie ma miejsce Baliem Valley Festival, będący bardzo ważnym świętem. Do osady można dotrzeć jedynie samolotem z Jayapury, bowiem nie ma żadnych lądowych połączeń do Wameny.

 

Papuasi

Dżungla zamieszkiwana jest przez takie plemiona Papuasów jak między innymi Yali, Lani i Dani – do nich można dotrzeć najszybciej. Nieco więcej czasu (około dwa tygodnie marszem w jedną stronę przez gęstą dżunglę) należy poświęcić, aby odwiedzić plemiona Korowajów. Plemię to buduje swoje domy w koronach drzew. Jeszcze bardziej „dzikim” plemieniem są Kombajowie.

Obecnie, ze względu na częstą obecność zarówno turystów jak i misjonarzy, plemiona Papuasów żyją inaczej niż dotychczas. Kobiety nie chodzą już nago (mężczyźni dawniej zakrywali tylko penisy futerałami z tykwy), wszyscy mają t-shirty i spodnie. Niemniej, jeśli odpowiednio się zapłaci, można namówić rdzennych mieszkańców do tego, aby przebrali się w tradycyjne stroje i przykładowo zatańczyli swoje tradycyjne tańce.