Kalimantan

Kalimantan jest indonezyjską częścią wyspy Borneo, rozciąga się on na powierzchni 539 460 km kw. i zajmuje przeszło 72 proc. wyspy, w części środkowej i południowej. Według danych z roku 2005 zamieszkiwany był przez 12,6 mln osób. Część wyspy Borneo należy do Brunei oraz do Malezji. Osoby „z zewnątrz” nazwą Kalimantan określają część wyspy należącą do Indonezji, jednak Indonezyjczycy Kalimantanem nazywają całą wyspę.

 

Podział indonezyjskiej części Borneo

Terytorium Borneo należące do Indonezji podzielone jest na cztery prowincje takie jak Borneo Południowe, Bornego Środkowe, Borneo Wschodnie oraz Borneo Zachodnie. Czym charakteryzują się poszczególne prowincje, co warto zobaczyć?

 

Borneo Południowe

Prowincja Borneo Południowe czyli Kalimantan Selatan znajduje się w południowej części wyspy i rozciąga się na powierzchni 37660 km kw. Stolicą prowincji jest miasto Banjarmasin. Ciekawostką jest, iż powierzchnia miasta położona jest około 16 centymetrów p.p.m., dlatego też podczas przypływów miasto jest zalewane. W związku z tym zdecydowana większość domów wybudowana jest na palach. Borneo Południowe jest najmniejszą, ale jednocześnie najgęściej zaludnioną prowincją na Kalimantanie.

Przeważającą część Borneo Południowego stanowią tereny nizinne, bagienne. Prowincja ta często zwana jest Krajem tysiąca rzecz, bowiem rzeczywiście występują tu liczne rzeki, z których największymi są Barito, Martapura oraz Negara. Jedynie w części wschodniej występują porośnięte przez las równikowy tereny wyżynne oraz górskie z najwyższym szczytem Gunung Besar o wysokości 1892 m n.p.m.

Aż 98 proc. mieszkańców prowincji to muzułmanie, zaś największa grupa etniczna (około 75 proc. wszystkich mieszkańców) to Banjarowie. Poza wymienionym Banjarmasinem warto odwiedzić miasta Martapura, Banjarbaru oraz Kota Baru.

 

Borneo Środkowe

Borneo Środkowe czyli Kalimantan Tengah mieści się w południowej części wyspy, ma powierzchnię 152600 km kw. Prowincja rozciąga się głównie na terenach nizinnych. Tylko w okolicach północnych granic biegną pasma Gór Schwanera oraz Gór Mullera, na całym obszarze prowincji występują liczne rzeki. Aż 82 proc. powierzchni porastają lasy równikowe. Najważniejszymi miastami są Palangkaraya, Muarateweh oraz Sampit.

 

Borneo Wschodnie

Borneo Wschodnie czyli Kalimantan Timur znajduje się we wschodniej części wyspy, ma powierzchnię 129 066,64 km kw. Stolicą prowincji jest piękne miasto Samarinda położone nad rzeką Mahakam. W odróżnieniu od pozostałych prowincji Borneo Wschodnie ma powierzchnię w znacznej większości wyżynną. W części zachodniej ciągną się góry Mullera oraz Iran. 80 proc. powierzchni porasta las równikowy (część stanowią lasy chronione oraz rezerwaty przyrody). Głównymi miastami są wspomniana Samarinda, Tarakan, Balikpapan, Bontang oraz Loa Janan.

 

Borneo Zachodnie

Borneo Zachodnie czyli Kalimantan Barat znajduje się w zachodniej części wyspy, ma powierzchnię 146760 km kw. W centralnej części prowincji występują tereny nizinne. Góry Mullera oraz Schwanera tworzą naturalną granicę z Borneo Środkowym, natomiast część granicy z Malezją przebiega wzdłuż pasma Kapuas Hulu. Większość mieszkańców tej prowincji to Malajowie oraz Dajakowie. Głównymi miastami są Pontianak oraz Singkawang.