Sulawesi

Wyspa Sulawesi znana jest także pod nazwą Celebes. Jest malowniczą indonezyjską wyspą położoną na Oceanie Spokojnym. Wchodzi ona w skład Archipelagu Malajskiego oraz archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich (razem z Jawą, Sumatrą i Borneo). Celebes zajmuje 11. miejsce pod względem wielkości wśród wysp na świecie. Jej powierzchnia wynosi174 600 km². Gdyby dobrze przyjrzeć się charakterystycznemu kształtowi wyspy, można zauważyć że swoim kształtem przypomina nieco skorpiona, ponieważ cztery półwyspy oddzielają głęboko wcinające się zatoki.

 

Ukształtowanie wyspy

Sulawesi jest wyspą o charakterze górzystym, nie ma na niej także nizin przybrzeżnych. Wyspa otoczona jest morzami Flores, Banda, Celebes i Moluckie. Na wyspie znajduje się bardzo dużo wulkanów, jak już wygasłych, tak jeszcze wciąż aktywnych. Najwyższy, aktywny wulkan to Soputan, który wznosi się na wysokość 1827 m n.p.m. (od stycznia br. erupcje).

W samym środku wyspy rozciągają się Góry Molengraffa. Ich najwyższy szczyt to Rantekombola o wysokości 3455 m n.p.m. Znajduje się on na półwyspie południowym, w prowincji Celebes Południowy, około 17 kilometrów na północny wschód o Tibaesang. Istnieją jednak głosy, iż najwyższym szczytem jest Rantemario, które ma wznosić się na wysokość 3478 m n.p.m. Malownicze śródgórskie doliny oraz rowy tektonicznie, które oddzielaną kolejne pasma, wypełnione są pięknymi jeziorami.

 

Klimat Sulawesi

Na wyspie panuje klimat równikowy wybitne wilgotny. Sulawesi porastają wiecznie zielone lasy równikowe. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2000 mm, ale rozkład opadów w ciągu roku jest nierównomierny. Kotliny śródgórskie zajmuje formacja trawiasta przypominająca sawannę. Z wyspy pozyskiwane są między innymi szlachetne odmiany drewna, żelazo oraz nikiel. Uprawiane są kawa, palma kokosowa, ryż, kauczukowiec.

 

Parki narodowe na wyspie

Na wyspie utworzono sześć parków narodowych. Są to Park Narodowy Bunaken, Bogani Nani Wartabone, Lore Lindu, Wakatobi, Taka Bonerate oraz Rawa Aopa Watumohai.

Park Narodowy Bogani Nani Wartabone o powierzchni 287 115 ha znajduje się w północnej części wyspy, na półwyspie Minahasa. Utworzono go w 1982 roku i początkowo nosił nazwę Dumoga Bone. Park położony jest na wysokości od 50 do 2000 m n.p.m., dlatego też temperatura w różnych częściach parku waha się od 21 do 31 st. C. Zdecydowana większość występujących tu zwierząt to gatunki endemiczne, między innymi łaskun brązowy, makak czubaty, anoa górski. Od 2004 roku park jest uznawany za Important Bird Area.

 

Warto odwiedzić również Park Narodowy Lore Lindu. Znajduje się on w prowincji Celebes Środkowy i rozciąga się na obszarze 2180 km kw., na wysokości od 200 do 2610 m n.p.m. Na szczególną uwagę zasługują zlokalizowane w parku megality, które pochodzą z okresu wcześniejszego niż 1300 rok n.e. Doskonałą bazą wypadową do parku jest miasto Palu, park najlepiej odwiedzić w okresie od lipca do sierpnia.

Park Narodowy Wakatobi położony jest z kolei na południowym wybrzeżu wyspy. W roku 2005 został on uznany za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Temperatura w parku, w zależności od położenia waha się od 19 do 34 st. C.

Park Narodowy Rawa Aopa Watumohai od 2004 roku uznawany jest za Important Bird Area, a od objęty jest Konwencją ramsarską.