Bali

Bali jest niezwykle malowniczą indonezyjską wyspą znajdującą się w Archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Omawianą wyspę do innej popularnej pod względem turystycznym wyspy Jawa oddziela cieśnina Bali na zachodzie, zaś na wschodzie cieśnina Lombok oddziela Bali od wyspy Lombok.

 

Najważniejsze informacje

Wyspa ma powierzchnię 5,6 tys. kilometrów kw. Jest długa na 145 kilometrów oraz szeroka na 80 kilometrów. Od Jawy dzieli ją zaledwie 3,2 kilometra. Na Bali mieszka na stałe około 3,3 mln Balijczyków. Przeważającą religią na wyspie jest tak zwany hinduizm balijski.

Bali jest bardzo zróżnicowana pod względem budowy. Na południu wyspy zlokalizowane są tereny zarówno wyżynne jak i nizinne (niezwykle urodzajne). Na wyspie rozciąga się także górskie pasmo wulkaniczne, którego najwyższym szczytem jest Agung (3142 m n.p.m.). Gunung Agung jest czynnym wulkanem zaliczanym do stratowulkanów. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1963 (wówczas zginęło blisko 12 tys. osób).

Wyspa Bali w większości porośnięta jest przez przepiękne lasy tropikalne, cechuje się klimatem równikowym wilgotnym. Średnia roczna temperatura na wyspie waha się w granicach od 25 do 27 st. C. Pora sucha na wyspie występuje w sierpniu i wrześniu.

 

Trochę historii...

Historia wyspy jest długa, ciekawa i miejscami bardzo bolesna. Bali niemal od początku znajdowało się pod dominacją (zarówno kulturową jak i polityczną) Jawy i było częścią licznych królestw. Wyspa stała się niezależna politycznie dopiero końcem XVI wieku, kiedy to Jawa została podbita przez muzułmanów. Wówczas Bali pełniło funkcję ważnego centrum niezwykle bogatej i oryginalnej kultury indonezyjskiej i sztuki południowoindyjskiej. Również w czasach kolonialnych Bali było stosunkowo niezależne.

Kontrolę nad wyspą zaczęli przejmować Holendrzy od roku 1839. W czasie drugiej wojny światowej (1942-1945) wyspa okupowana była przez Japonię, a po wojnie, w roku 1946, oddana Holendrom. Bali należy do Indonezji od roku 1949 i po reformie administracyjnej jest jedną z prowincji indonezyjskich.

W 2002 roku w mieście Kuta doszło do trzech zamachów terrorystycznych, w których łącznie zginęły 202 osoby, a 200 zostało rannych. Wśród ofiar była również Beata Pawlak, polska dziennikarka.

 

Balijskie miasta

Stolicą prowincji Bali jest miasto Denpasar. Jest ono głównym ośrodkiem ekonomicznym, administracyjnym oraz kulturalnym Bali. Niedaleko miasta położony jest międzynarodowy port lotniczy Ngurah Rai. Kolejnym ciekawym i wartym odwiedzenia miastem jest Singaraja. W mieście znajduje się założona początkiem XX wieku przez Holendrów biblioteka, która posiada blisko 3 tys. rękopisów balijskich. Inne interesujące miasta to wspomniana już Kuta oraz Klungkung.

 

Wierzenia i kultura

Jak większość egzotycznych miejsc, także Bali ma do zaoferowania przybywającym turystom naprawdę niezwykłe doznania. Zetknięcie się z czymś nowym i egzotycznym zawsze jest fascynujące, a dodatkowo Bali słynie z bardzo charakterystycznego i oryginalnego folkloru. Niezwykłe są muzyka i taniec, rzeźba i architektura, wspaniały teatr cieni zwany wayang.

Majestatycznie wznoszące się nad wyspą wielkie wulkany, wymieniony już Agung, Batur i Batukaru, są pewnego rodzaju wyznacznikiem kulturowym i duchowym Bali. Rdzenni Balijczycy głęboko wierzą, iż Agung jest siedzibą bogów. Bogowie zaś wywołują erupcję wulkanu, jeśli mieszkańcy zgrzeszyli. Jednocześnie też mieszkańcy Bali wierzą, że po kataklizmach gleby są bardziej żyzne i urodzajne, dzięki czemu mogą zbierać obfite plony.