Surabaja

Surabaja jest drugim pod względem wielkości miastem w Indonezji. Znajduje się w środkowo-południowej części Indonezji, na malowniczej wyspie Jawa, nad cieśniną Madura. Miasto jest stolicą prowincji Jawa Wschodnia, a także ważny ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Wedle danych z 2013 roku miasto zamieszkiwane jest przez blisko 3 mln mieszkańców. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy oraz port morski.

 

Historia miasta

Pierwsze informacje o mieście pojawiają się dopiero w roku 1620. Opis Surabai sporządzili wówczas Holendrzy. Już w tamtym okresie Surabaja była stosunkowo dużym miastem, które otoczono murem na długości czterdziestu kilometrów. W roku 1625 miasto podbił sułtanat Maratam, a w połowie XVIII wieku ponownie znalazło się pod władzą Holendrów. Od tego czasu do drugiej wojny światowej miasto pełniło funkcję bardzo ważnego portu wojennego Holenderskich Indii Wschodnich. W okresie drugiej wojny światowej (od 1942 do 1945) Surabaja okupowana była przez Japończyków. Po wojnie władzę nad miastem przejęli indonezyjscy nacjonaliści, a w 1947 roku ponownie trafiła pod Holendrów. Dopiero w roku 1949, po licznych międzynarodowych naciskach, Holandia zrezygnowała z kolonii i Surabaja weszła w skład nowo powstałej Republiki Indonezji.
 

Turystyka w Surabai

Surabaja jest miastem lubianym i często odwiedzanym przez turystów. Nawet jeśli nie planujemy zatrzymać się tu na dłużej, warto odwiedzić miasto wybierając się przykładowo z Yogyakarty drogą lądową na słynną wyspę Bali. Miasto jest także doskonałą bazą wypadową na leżącą w pobliżu wyspę Madurę, która jest najbardziej znana z wyścigów byczych zaprzęgów odbywających się we wrześniu i październiku.

Jest to również najlepsza baza wypadowa na wulkan Bromo będący czynnym wulkanem wznoszącym się na wysokość 2329 m n.p.m. Pomimo tego, że cały czas istnieje realne zagrożenie kolejną erupcją, wulkan jest bardzo popularnym miejscem wycieczek turystycznych.

 

Co warto zobaczyć?

W Surabai co prawda nie znajdziemy wielu starych, cennych zabytków, ale jest co zwiedzać. Warto odwiedzić pomnik Jokodolog, który często nazywany jest pomnikiem Tłuścioszka. Pomnik pochodzi z XIV wieku, z okresu królestwa Majapahit. Pomnik przedstawia króla Kartanegara. Został on przewieziony do Surabai z Malang w XVIII wieku przez Holendrów.

Bez wątpienia ogromną atrakcją miasta jest Zoo Surabaya, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w mieście, bowiem jest ono jednym z największych ogrodów zoologicznych w całej Indonezji. Nieopodal wejścia można obejrzeć pomnik przedstawiający walkę krokodyla z rekinem. Jest to bardzo ważny symbol miasta. Ciekawostką jest, iż nazwa miasta wywodzi się z połączenia słów rekin czyli Sura oraz krokodyl czyli Buaya. Wedle dawnej legendy wspomniane rekin i krokodyl stoczyły ze sobą krwawą walkę.

 

Bardzo ważnym miejscem jest Muzeum Tugu Pahlawan (Pomnik Bohaterów) znajdujące się w centrum Surabai. Jest to miejsce, które upamiętnia walkę, jaką Indonezyjscy toczyli o niepodległość. Zaraz przed wejściem znajduje się pomnik Sukarno oraz Hatta – są to „ojcowie chrzestni” proklamacji niepodległości Republiki Indonezji.

W centrum miasta znajduje się park rozrywkowo-rekreacyjny z zabytkowym okrętem podwodnym pochodzącym z okresu drugiej wojny światowej. Okręt można zwiedzać.