National Monument

National Monument znany jest również jako Monas. Jest to 132-metrowa wieża w centrum Placu Merdeka, która stanowi narodowy symbol Indonezji, gdyż jest zabytkiem upamiętniającym walkę o niepodległość Indonezji. Budowa wieży rozpoczęła się w 1961 roku, pod dowództwem Sukamo, z kolei dla publiczności Monas otwarty został w 1975 roku. Pomnik, jak i muzeum znajdujące się w jego obrębie są codziennie otwarte dla turystów, z wyjątkiem ostatniego poniedziałku każdego miesiąca.

 

Indonezyjska Wieża Eiffela?

Pierwotnie budynek National Monument miał przypominać... Wieżę Eiffela! Jego budowa przebiegała w trzech etapach, których to inauguracja miała miejsce 17 sierpnia 1961 roku. Z uwagi na problemy podczas wykonywania budowli, a także kwestie związane z finansowaniem, Monas został otwarty dopiero po 14 latach, 12 lipca 1975 roku.

Jako oficjalną lokalizację National Monument podaje się Plac Merdeka. Budowla ta symbolizować ma harmonię oraz porządek, a także życie wieczne. Składa się z dwóch symboli – Lingga reprezentującego męskość oraz Yoni symbolizującej kobiecość, a także cechy, które się na to składają.

Obelisk został obłożony włoskim marmurem. W celu zwiększenia piękna tego pomnika, utworzono obok staw wielkości 25x25 m, a w północnej części znajduje się pomnik narodowy Indonezji przedstawiający bohaterskiego księcia Diponegro, który został stworzony przez włoskiego rzeźbiarza Cobertaldo.

 

Wygląd Monas

W zewnętrznym dziedzińcu Monas znajdują się płaskorzeźby nawiązujące do historii Indonezji, dotyczące panowania imperium Singhasari oraz Majapahit. Następnie zaś, w kierunku północno–wschodnim przechodzą one w bardziej nowoczesne instalacje, nawiązujące do nowożytności oraz japońskiej okupacji podczas II wojny światowej. Wszystkie płaskorzeźby wykonano z cementu.

Na terenie Monas znajduje się również National History Museum, gdzie można podziwiać historię Indonezji od prehistorii aż po współczesność. Znajduje się tam między innymi Sala Niepodległości, która pełna jest symboli nawiązujących do niezależności Indonezji. W niej też znajduje się ułożony w złotej gablocie oryginalny tekst proklamacji niepodległości. To wszystko zdobią wizerunki kwiatu lotosu symbolizującego czystość oraz kwiatu Wijaya Kusuma, oznaczającego wieczność.

Wokół National Monument znajduje się taras widokowy oraz Płomień Niepodległości o podstawie w kształcie kielicha. Obelisk i płomień symbolizują walkę o niepodległość. National Monument to miejsce obowiązkowe dla każdego turysty. Jest to budowla, która robi spore wrażenie oraz poświadcza o tym, jak bogata jest historia Indonezji.