Indonezja: Tirta Gangga - wodny pałac

Indonezja to niezwykły kraj, zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Tutejsze krajobrazy przyciągają uwagę i na długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Natomiast na fascynujące zabytki i niezwykłe miejsca można się natknąć na każdym kroku. W Tirta Gangga, niedużej, ale bardzo malowniczej wiosce, znajdującej się pośród wzgórz i poletek ryżowych turyści znajdują jedno z takich niezwykłych miejsc. To Pałac Wodny, czyli ponad hektarowy park. Bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Bali i w całej Indonezji.

Spacer po Wodnym Pałacu
W Tirta Gangga spotkać można wielu turystów, a jednak jest tu bardzo spokojnie i cicho. Atmosfera sprzyja relaksującemu spacerowi. Otoczenie również zachęca do odkrywania krok po kroku kolejnych basenów wypełnionych wodą i rybami oraz przepięknych figur, które zachwycają precyzją wykonania i zdobieniami.

Pałac nie przypadkowo wybudowano na trzech tarasach. Jego architektura doskonale wpisuje się w buddyjsko-hinduistyczną koncepcję kosmosu, tak bliską Balijczykom. Nie jest wiekowym zabytkiem, bo pochodzi z 1948 roku. Wybudował go ostatni król Karangasem Anak Agung Anglurah Ketut. W 1963 roku został całkowicie zniszczony przez erupcję pobliskiego wulkanu Agung. Został jednak pięknie odbudowany i odrestaurowany. Dziś charakteryzuje się autentycznym królewskim pięknem. Spacerując po nim, mamy wrażenie, jakbyśmy cofnęli się gdzieś w odległą przeszłość. Nieprzypadkowa jest także nazwa Tirta Gangga. Tirta znaczy tyle, co święcona woda. Podczas, gdy drugi człon nazwy pochodzi od świętej rzeki Ganges. Całość możemy tłumaczyć, jako „woda z Gangesu”.

Święta woda
Mieszkańcy Bali wierzą, że tutejsza woda rzeczywiście jest święta. Źródło znajduje się u podnóża drzewa Banyan, rosnącego na najwyższym tarasie, który uznawany jest za siedzibę bogów i zlokalizowany jest w północnej części ogrodu. Woda wypływająca ze źródła rozlewa się po górnym basenie oraz wypełnia kilka pobliskich sadzawek, a następnie znika w labiryncie podziemnych rur, aby dotrzeć do tarasu środkowego. Jest on siedzibą ludzi. Przy sadzawce Mahabharata, oglądać możemy wiele rzeźb, które ukazują walkę pomiędzy ludźmi, a bogami i demonami. Ze środkowego tarasu woda trafia na najniższy poziom, czyli siedzibę demonów. To tutaj zlokalizowana została największa sadzaka. Na jej środku znajduje się „wyspa demonów”. Święta woda wcale nie kończy tutaj swojego biegu. Po opuszczeniu Wodnego Pałacu rozlewa się na pobliskie pola ryżowe. Używa się jej również do ceremonii religijnych w okolicznych świątyniach.

Fontanna Naga Sanga
Charakterystyczny szum wody da się słyszeć z daleka. Z przyciągającej wzrok, bogato zdobionej fontanny Naga Sanga wydobywają się strumienie wody, które delikatnie połyskują w promieniach słonecznych. Wokół fontanny można podziwiać kilka dużych basenów otoczonych figurami zwierząt. Z ich pysków również wylewa się krystalicznie czysta woda. Mniejsze i większe zbiorniki wodne znajdują się na całym terenie parku. Trudno uciec od tego wszechobecnego szumu. Niektóre z akwenów ozdabiają piękne lilie. Inne przyciągają niesamowitymi posągami ludzi, demonów i zwierząt. W basenach rozmieszczone są betonowe postumenty, które pełnią rolę płytek chodnikowych. Można skakać z jednej na drugą i przemieszczać się obserwując z bliska poszczególne posągi i sadzawki. To fantastyczna zabawa.

Symbole Rzeźb
Rzeźby znajdujące się w wodnym ogrodzie posiadają bardzo bogatą symbolikę. Każda z nich ma swoje znaczenie i żadna nie została tu umieszczona przypadkowo. Widać tu szczególnie mocne wpływy hinduizmu. Warto wiedzieć, że wszystkie posągi oraz stawy to projekt samego króla Anaka. Był on nie tylko architektem i wykładowcą. Stworzył również wiele pism filozoficznych, etycznych oraz religijnych. Spod jego pióra wyszło także wiele pieśni w języku indonezyjskim oraz balijskim. Niezwykły pałac jest wyrazem pasji tworzenia i umiłowania spokoju.

Na spacer warto wybrać późną popołudniową porę, kiedy tłumy turystów zdążyły już opuścić to miejsce. Spotkamy oczywiście miejscowych, którzy również doceniają uroki parku. Woda w basenach jest dosyć zimna i stanowi cudowną ochłodę i orzeźwienie. Można się w niej zanurzyć i odpocząć od upału. Kąpiel w basenach jest bardzo relaksującym doznaniem. W powietrzu czuć zapach wodnych lilii. Warto tu zostać aż do zmierzchu. Po zachodzie słońca teren jest iluminowany. Szczególnie pięknie prezentuje się podświetlona fontanna Naga Sanga.

Tirta Gangga to nie jedyny pałac wodny na Bali. Niedaleko znajduje się pałac Taman Ujung, który był siedzibą Królów Królestwa Karangasem. Władcy wypoczywali w nim i zażywali cielesnych uciech. Pałac powstał w 1909 roku i podobnie, jak Tirta Gangga został zrujnowany podczas erupcji wulkanu Agung. Jednak odbudowano go z ogromną pieczołowitością i dziś jest doskonałym świadectwem świetności królestwa.