Pura Luhur Uluwatu

Pura Lubur Uluwatu to jedna ze świątyń znajdujących się na wyspie Bali. Nic dziwnego, że samo to miejsce nazywane jest „Wyspą Tysiąca Świątyń”, gdyż rzeczywiście znajduje się tam wiele tysięcy tego typu sakralnych budowli. W każdej wiosce można znaleźć przynajmniej jedną świątynię, która poświęcona jest trzem bogom – Brahmie, Wisznu i Siwie. Na dodatek, na Bali czci się wiele bóstw miejscowych, które zazwyczaj są duchami przyrody. Specyfiką tego miejsca jest też to, że w każdym domu znajduje się kapliczka.

 

Wulkaniczna” świątynia

Sama Pura Lubur Uluwatu, podobnie jak wiele innych balijskich świątyń, jest wspaniałą budowlą, wykonaną z wulkanicznego kamienia. Zwieńczona jest zaokrąglonymi na rogach dachami, prowadzą do niej kamienne schody, a największe wrażenie na turystach robią umieszczone na każdym kroku płaskorzeźby, nawiązujące do tradycji buddyjskich. Wejście do świątyni zdobi piękna brama, przy której po obu stronach stoją posągi Ganeszy, jednego z hinduskich bóstw.

Pura Lubur Uluwatu jest jedną z siedmiu świątyń morskich, a więc poświęconych bogom morza. Jej nazwa oznacza dosłownie „coś boskiego pochodzenia na skalnym końcu lądu”. Budowla ta mieści się bowiem na 100-metrowym klifie, na południowym końcu wyspy. Jako, że jej datę powstania datuje się na XI wiek, to zaliczana jest do jednych z najstarszych świątyń na Bali. Na dodatek, uważa się ją za jedną z dziewięciu najważniejszych na tejże wyspie.

 

Świątynia otoczona legendą

Na temat tejże świątyni krąży wiele legend, a jedna z nich głosi, że w XV wieku pewien hinduski kapłan wybrał ją na własne miejsce pochówku, a w czasie medytacji tuż przed śmiercią doznał oświecenia. Dlatego też wewnątrz świątyni znajdują się dwie figurki - jedna, która przedstawia kapłana, a druga statek, którym miał on przypłynąć do świątyni.

Do wnętrza świątyni turyści nie mają jednak wstępu. Mogą zobaczyć ją z zewnątrz, a także przespacerować się wzdłuż zachwycających klifów. Poza tym, mogą oni również zobaczyć wieczorny „Małpi taniec”, czyli „Kecak” jaki odbywa się niedaleko świątyni każdego dnia o zachodzie słońca. Można będzie również zobaczyć tu sporo makaków, które zamieszkują dżunglę rozpościerającą się wokół świątyni.

Podczas pobytu na terenie świątyni należy mieć odzież, która będzie zakrywać nogi bądź specjalny sarong, który można wypożyczyć na miejscu. Świątynia otwarta jest dla turystów codziennie, między godziną 8.00 a 19.00. Pura Lubur Uluwatu to miejsce, o jakim na pewno nie można będzie szybko zapomnieć, szczególnie kiedy jest się miłośnikiem świątynnych zabytków.