Jawa

Jawa jest jedną z bardziej popularnych pod względem turystycznym wysp indonezyjskich. Położona jest w Azji Południowo-Wschodniej, należy do grupy Wielkich Wysp Sundajskich. To właśnie na Jawie mieści się stolica państwa, Dżakarta, będąca jednocześnie największym miastem na wyspie i w całej Indonezji.

 

Co warto wiedzieć?

Jawa ma powierzchnię 126,7 tys. kilometrów kw., zamieszkuje ją około 130 mln osób. Zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości wśród wysp w Indonezji i trzynaste w skali świata. Jawa położona jest na zachód od wyspy Bali i na wschód od Sumatry. Na wyspie znajduje się malownicze pasmo górskie, którego grzbiet rozciąga się ze wschodu na zachód. Pasmo stworzone jest przez stożki wulkaniczne (dawnej bardzo aktywne).

 

Jawajskie wulkany

Jest ich wiele, a kilka zasługuje na szczególne omówienie. Najwyższy szczyt Jawy to wulkan o nazwie Semeru. Wznosi się on na wysokość 3676 m n.p.m. Jest to czynny wulkan, który zalicza się do stratowulkanów. Przez ostatnie 200 lat odnotowanych zostało przeszło 60 erupcji. Najsilniejsza miała miejsce w roku 1909 i pochłonęła 600 ofiar, a kolejna bardzo silna w roku 1981. Podczas tej ostatniej zniszczonych zostało 16 wsi, zginęło łącznie 250 osób.

Najbardziej aktywnym wulkanem nie tylko Jawy, ale całej Indonezji jest Merapi, wznoszący się na wysokość 2968 m n.p.m. Okolice wulkanu mimo wszystko są gęsto zaludnione. Ciekawostką jest, iż to właśnie Merapi najprawdopodobniej wyemitował największą ilość tak zwanego materiału piroklastycznego ze wszystkich znanych wulkanów na świecie. Dym, który wydobywa się w wulkanu można obserwować średnio 300 dni w ciągu roku.

Na uwagę zasługuje również wulkan Lawu, bo to właśnie w nim swoje źródła ma najdłuższa rzeka Jawy, którą jest Solo. Ma ona długość 540 kilometrów i uchodzi do Morza Jawajskiego. Sam wulkan odezwał się tylko raz, w roku 1885. Obecnie nie jest szczególnie aktywny, jednak pozostaje pod ścisłą obserwacją geologów.

 

Życie na wyspie

Jawa podzielona została na cztery prowincje takie jak Banten, Jawa Zachodnia, Jawa Wschodnia oraz Jawa Środkowa. Dodatkowo wyznaczony został jeden okręg specjalny, którym jest Dżakarta i jeden region specjalny, którym jest Yogyakarta. Jawa jest najbardziej zaludnioną indonezyjską wyspą. Właśnie tu zamieszkuje przeszło 60 proc. wszystkich mieszkańców państwa.Z racji tego, że warunki klimatyczne, jakie panują na Jawie, są sprzyjające rolnictwu, właśnie tym zajmuje się większość mieszkańców wyspy. Zbiory są niezwykle urodzajne. Uprawia się głównie ryż, herbatę, kukurydzę, orzeszki ziemne, palmę kokosową.

 

Język i religia

Mieszkańcy Jawy są w większości dwujęzyczni, posługują się głównie językami jawajskim oraz indonezyjskim. Muzułmanie stanowią przeszło 90 proc. wszystkich mieszkańców wyspy. Chrześcijanie stanowią 4 proc. mieszkańców, buddyści zaledwie 0,8 proc. a wyznawcy hinduizmu 0,2 proc.

 

Co warto zobaczyć?

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji Jawy w kilku zdaniach. Na pewno jednak warto bliżej przyjrzeć się wulkanom. Na żadnej innej indonezyjskiej wyspie nie ma ich tak wiele jak na Jawie! Warto odwiedzić Park Narodowy Ijen z kraterem Kawah Ijen, nie można pominąć plaży Balekambang (niedaleko niej wysepki, na których znajdują się hinduskie świątynie). Kolejna propozycja to Park Narodowy Ujung Kulon, znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wspaniały zespół świątynny Borobudur i Prambanan. Oczywiście warta odwiedzenia jest sama stolica, w której także nie brakuje zabytków i interesujących atrakcji.