Świątynia Tanah Lot

Gdybyśmy mieli wybrać najpopularniejszą i najczęściej fotografowaną świątynię na Bali, z pewnością byłaby to niezwykła hinduistyczna świątynia Tanah Lot. Jej początki sięgają XVI wieku. Zaś lokalizacja zadziwia i zachwyca. Budowla znajduje się na południowym wybrzeżu Bali. Powstała na skałach wystających z morza. W czasie przypływów i odpływów są one odcinane od brzegu i zamieniają się w wyspę. Turyści mogą nie tylko podziwiać świątynię z brzegu, ale również przy odrobinie determinacji zwiedzić jej teren.

Na wybrzeżu Bali, poza Tanach Lot, znajduje się jeszcze siedem innych świątyń. Wszystkie razem mają chronić wyspę przed złymi mocami, które nadciągają wraz z oceanicznymi przypływami. To swego rodzaju mur obronny, jednak nie przed atakami ludzi, a przeciw złym wibracjom. Co ciekawe, z każdej z tych świątyń widać kolejną.
Tanah Lot powstała w XVI wieku z inicjatywy hinduskiego podróżnika Dang Hyang Nirartha. W czasie jednej ze swoich wypraw na południowe wybrzeże Bali dostrzegł on ciekawą wyspę skalną i postanowił trochę na niej odpocząć. Okoliczni rybacy okazali mu swoją gościnność i wręczyli skromne podarki. Nirartha poczuł się na wyspie tak dobrze, że zdecydował się na spędzenie na niej nocy. Właśnie wtedy poczuł, że miejsce to jest święte. Przekazał, więc rybakom, aby wybudowali w tym miejscu świątynię, w której czcić się będzie balijskich morskich bogów. O podnóże Tanah Lot nieustanie rozbijają się morskie fale. Ich dziełem są liczne jaskinie w skale, w których chronią się morskie węże. Według legendy węże te są strażnikami świątyni. Dzięki nim nie mają tu wstępu złe duchy oraz intruzi. Poza tym, świątynia ma być chroniona przez ogromnego węża, który pływa w wodach wokół wyspy.

Turyści w Tanah Lot
Tanah Lot jest oblegana przez turystów z całego świata. Szczególnie tłoczno robi się tutaj w godzinach popołudniowych, a gdy zbliża się zmierzch trzeba walczyć o dobre miejsce do obserwowania przepięknego zachodu słońca. Świątynia na tym tle wygląda zjawiskowo, wręcz magicznie. Wystarczy obejrzeć zdjęcia dokumentujące ten moment, aby przekonać się, że mamy do czynienia z widokami, jak z bajki.

Niestety fale obmywające świątynie, choć tworzą malowniczy widok, powodują też wiele szkód. Przede wszystkim grożą erozją świątyni. W latach osiemdziesiątych XX wieku świątynia zaczęła się po prostu rozpadać. Szybko zdecydowano się na jej odbudowę, a część funduszy na ten cel przeznaczył rząd japoński. Jedna ze ścian Tanah Lot została sztucznie odbudowana. Patrząc na nią trudno jednak odnaleźć ślady ludzkiej ingerencji.

Wejście do świątyni nie należy do najłatwiejszych. Świątynia teoretycznie jest otwarta jedynie dla hinduskich wiernych. Wytrwali i zdeterminowani turyści mogą się jednak dostać na jej teren. Wystarczy, że skorzystają z pasma dzielącego ląd i morze albo przedostaną się morzem w chwili przypływu. Wyzwanie jest spore, ale wszyscy, którzy pokonają trudności mogą napić się wody ze świętego źródełka i zobaczyć, jak wygląda Tanah Lot od środka. Przy odrobinie szczęścia balijski kapłan udzieli im nawet swojego błogosławieństwa.

Komercyjna strona Tanah Lot
Nie da się ukryć, że Tanah Lot to bardzo komercyjne miejsce, podporządkowane turystom. Aby dojść do głównej bramy, trzeba przejść przez bazar z licznymi straganami. Wejście jest oczywiście płatne. Na jednych straganach zaopatrzymy się w pamiątki, przy innych skosztujemy balijskich przysmaków. W pobliżu świątyni powstała restauracja z przepięknym widokiem na Tanah Lot oraz pola golfowe równie zielone, jak indonezyjskie tarasy ryżowe. Z myślą o turystach utworzono też jaskinię węży.

Niezwykły łańcuch świątyń hinduistycznych
W okolicach Tanah Lot znajduje się 7 świątyń, z których każda ma swoją własną funkcję i cel. Świątynia Penataran, położona na północ od świątyni Tanah Lot, jest miejscem modlitwy do bogów i manifestacji na rzecz szczęścia i odnowy biologicznej. Świątynia Penyawang, usytuowana po zachodniej stronie Świątyni Penataran jest alternatywnym miejscem modlitw. Gdy ludzie nie są w stanie dotrzeć do świątyni Tanah Lot, mogą modlić się właśnie z tego miejsca. Świątynia Jero Kandang, zlokalizowana około 100 metrów po zachodniej stronie świątyni Penyawang, zbudowana została, aby pomodlić się o zdrowie bydła i upraw. Świątynia Enjung Galuh, znajdująca się w pobliżu Świątyni Jero Kandang, wzniesiona została dla bogini dobrobytu Dewi Sri, aby ludzie modlili się do niej o płodność. Świątynia Batu Bolong, usytuowana około 100 metrów po zachodniej stronie świątyni Enjung Galuh jest używana do ceremonii oczyszczania. Świątynia Batu Mejan, położona jest około 100 metrów po zachodniej stronie Świątyni Batu Bolong. Nazywana bywa świątynią Beji. Beji oznacza świętą wiosnę w Balinese. Ludzie wierzą, że święta woda z tej świątyni może oczyścić wszystko od złego. Świątynia Pakendungan, usytuowana po zachodniej stronie, około 300 metrów od świątyni Tanah Lot to miejsce, gdzie również medytował Dang Hyang Nirartha, założyciel Tanah Lot.