Sumatra

Sumatra jest jedną z bardziej znanych indonezyjskich wysp. Znajduje się ona w Azji Południowo-Wschodniej i wchodzi w skład archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich (wraz z Jawą, Borneo i Celebes). Wyspa oddzielona jest od Jawy Cieśniną Sundajską na południowym wschodzie, zaś od Półwyspu Malajskiego oddziela ją Cieśnina Malakka na północnym wschodzie. Sumatra jest szóstą pod względem wielkości wyspą na świecie.

 

Informacje „w pigułce”

Wybierając się w nieznane sobie i do tego bardzo egzotyczne miejsce, należy się dobrze przygotować także pod względem teoretycznym, bo zawsze lepiej wiedzieć niż... nie wiedzieć. Sumatra ma powierzchnię 473,6 tys. kilometrów kwadratowych, zatem jest sporo większa od Polski! Jest długa na 1790 kilometrów. W najwęższym miejscu jej szerokość wynosi 80 kilometrów, a w najszerszym 435 kilometrów. Z racji swojej dużej powierzchni Sumatra jest podzielona na osiem prowincji takich jak Aceh, Sumatera Utara, Riau, Sumatera Barat, Sumatera Selatan, Jambi, Bengkulu oraz Lampung.

Sumatrę zamieszkuje około 45 milionów mieszkańców, którzy pochodzą z bardzo różnych grup etnicznych. Są to między innymi Arabowie, Chińczycy, Jawajczycy, Batakowie, Nia, Minangkabau, Tamilowie, Sikhowie, Mentawai. Mieszkańcy Sumatry posługują się różnymi językami, zarówno bahasa, językami malajskimi oraz angielskim. Na wyspie żyją zarówno wyznawcy chrześcijaństwa, islamu (muzułmanie stanowią prawie 90 proc. wszystkich mieszkańców) jak i tak zwanego animizmu.

 

Stolica Sumatry

Stolicą Sumatry jest miasto Medan liczące przeszło 2 mln mieszkańców. Zostało ono założone w roku 1590, znajduje się w północnej części wyspy, w prowincji Sumatra Północna, niedaleko znajduje się port morski oraz międzynarodowy port lotniczy. Będąc w mieście warto zobaczyć między innymi jego symbol, którym jest Wieża Wodna, most kolejowy Tit Gantung, Pałac Maimun, Wielki Meczet Masjid Raya, warto też zajrzeć na Kesawan Square.

 

Warunki naturalne wyspy

Krajobraz Sumatry jest bardzo urozmaicony. Środek wyspy to tereny typowo górzyste z licznymi czynnymi wulkanami. Najwyższym czynnym wulkanem Indonezji jest znajdujący się na Sumatrze czynny wulkan Gunung Kerinci wznoszący się na wysokość 3805 m n.p.m. Jego pierwsza erupcja została odnotowana w roku 1838, zaś ostatnia w 2004. Północno-wschodnia część Sumatry jest z kolei nizinna, występują tam liczne bagna. Warunki naturalne na wyspie, w tym działalność wulkaniczna, sprawiają, że tutejsi rolnicy nie mogą narzekać na zbiory, bowiem gleba jest niesamowicie żyzna i urodzajna.

 

Największym jeziorem na wyspie jest jezioro Toba liczące powierzchnię 3000 kilometrów kw. Na jeziorze tym znajduje się wyspa o nazwie Samosir licząca powierzchnię 630 kilometrów kw. Ciekawostką jest, iż jest to największa wyspa zlokalizowana na jeziorze na innej wyspie. Kolejną ciekawostką jest, że aż do roku 1905 wyspę tę zamieszkiwali... kanibale!

Na Sumatrze panuje klimat równikowy, jest bardzo wilgotny. Średnia temperatura waha się w granicach 25-27 st. C. Obecnie wyspa nie jest już tak bardzo porośnięta lasami równikowymi jak dawniej, a powodem tego jest oczywiście między innymi rozwój ekonomiczny. Pora deszczowa na Sumatrze występuje w październiku i listopadzie.

 

Parki Narodowe Sumatry

Na wyspie utworzono 11 parków narodowych. Są to Park Narodowy Gunung Leuser (najbardziej dostępny dla turystów), Siberut, Kerinci Seblat (tutaj znajduje się wulkan Gunung Kerinci), Batang Gadis, Bukit Duabelas, Bukit Tiga Puluh, Berbak, Sembilang, Way Kambas, Bukit Barisan Selatan oraz Tesso Nilo.