Wulkan Kelimutu

Wulkan Kelimutu znajduje się w Parku Narodowym Kelimutu na wyspie Flores w Indonezji. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w kraju. Jego wysokość to 1690 m n.p.m. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż w swoim wnętrzu mieści trzy jeziora zmieniające kolor. Uznaje się je jako miejsca spoczynku martwych dusz.

 

Nazwa wulkanu

Sama nazwa wulkanu oznacza „Wrzące jezioro”, co nawiązuje do podwodnych fumaroli, czyli ekshalacji wulkanicznych. Wydzielają się gazy, mają tam też miejsce reakcje chemiczne. I to z tego właśnie względu jeziora te mają różne kolory pomimo tego, że znajdują się na tym samym szczycie. Czasem więc jeziora te przybierają kolor zielony, błękitny, czarny, brązowy, biały lub czerwony i prezentują się za każdym razem bardzo ciekawie...

 

Jeziora

Najbardziej wysuniętym na zachód jest jezioro Tiwu Ata Mbupu, oznaczające „jezioro starych ludzi”, na środku jest jezioro Tiwu Nuwa Muri Koo Fai, zwane „jeziorem chłopców i dziewcząt”, a trzecim jeziorem jest Tiwu Ata Polo, a więc „jezioro złych duchów”. Wędrówki na wulkan rozpoczynają się w wiosce Moni. Poleca się tu wyruszyć na trekking nocą bądź wczesnym rankiem.

 

Malownicza przyroda

W lasach znajdujących się w tym parku można będzie spotkać wiele gatunków zwierząt, co także będzie ciekawe dla turystów. Sam park ma 5 tysięcy hektarów. Na sam szczyt wulkanu poleca się dotrzeć o wschodzie słońca, czyli na godzinę 5.30, gdyż wtedy można liczyć na najpiękniejsze widoki. Każdy kto znajdzie się w tym miejscu z pewnością dojdzie do wniosku, że jest to kolejne ważne miejsce na mapie Indonezji.

Nie bez przyczyny uchodzi też za najbardziej rozpoznawalne. Sam masyw, jak i otaczające go jeziora robią tak wielkie wrażenie, że nie będzie można zapomnieć o nich jeszcze przez bardzo długi czas. Jeziora zmieniające kolory, a także bogactwo flory i fauny to wizytówka tego miejsca, które to powinien zobaczyć każdy turysta. Na całej mapie Indonezji nie ma tak naturalnego, a jednocześnie tak magicznego punktu.

Niezwykłe doznania zagwarantowane są oczywiście nie tylko o wschodzie słońca, ale i o każdej innej porze, zwłaszcza jeśli dotychczas nie było nam dane odwiedzić tego rodzaju malowniczych i tajemniczych zakątków. Wulkan Kelimutu to wulkan potężny, który z uwagi na to, w jakiej okolicy się znajduje, nie pozostanie nikomu obojętny. Co jeszcze przemawia za tym, aby odwiedzić te okolice? Warto wiedzieć, że Park Narodowy Kelimutu jest uważany za jeden z piękniejszych i to nie tylko w Indonezji, ale i na całym świecie.