Bali - wyspa o dwóch twarzach

Bali to przepiękna i urokliwa wyspa. Mogłoby się wydawać, że jest to idealne miejsce na wypoczynek, jednak ma ona swoje ciemne strony. Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na urlop na Bali?

Idealne miejsce na urlop
Bali to rajska wyspa. Długie piaszczyste wybrzeża, optymalne temperatury, ciepła woda to główne powoda dla których turyści odwiedzają tą wyspę. Wyspa posiada także rozwinięte zaplecze hotelowe włączając w to ekskluzywne, drogie hotele. Jeśli ktoś woli wakacje spędzone w hotelu zamiast na piaszczystej plaży również znajdzie coś dla siebie. Hotele oferują bowiem piękne baseny, SPA z szeroką oferta zabiegów oraz masaży. Takie rozwiązanie dla pragnących luksusu będzie najlepszym rozwiązaniem.

Urlop zaplanowany na odpoczynku może polegać na uprawianiu sportów wodnych, w tym surfingu, windsurfingu, nurkowania i wiele wiele innych. Można czasem wypożyczyć łódki, kajaki by popływać. Gdy słońce jest zbyt mocne by dalej przebywać na słońcu można udać się do wielu knajpek, czy tawern, w których możemy napić się drinków o przyciągających klientów nazwach. Punktem obowiązkowym jest podziwianie wschodów oraz zachodów słońca. Oglądanie tych widowisk jest tak popularne, że można spotkać na plażach w godzinach zachodów i wschodów słońca sprzedawców oferujących alkohol, czy po prostu pamiątki.

Dla osób bardziej rozrywkowych dobrą wiadomością będzie to, ze na Bali znajduje się dużo barów, klubów karaoke, cz dyskotek. Często spotykane są także występy muzyczne na żywo.

Kultura, sztuka i taniec
Bali to nie tylko piękne plaże to także bogactwo kulturowe oraz religijne. Opuszczając wybrzeża, wjeżdżając w głąb wyspy znajdziemy inny świat. Zwolennicy poznawania kultury i sztuki innych narodów mogę wybrać się do Ubud. Jest to miejscowość określana niekiedy jako kulturowa stolica Bali. Miasteczko to położone jest wśród pól ryżowych oraz wąwozów. W miasteczku znajdują się świątynie, galerie sztuki, można wziąć udział w warsztatach rękodzieła, czy w spektaklach tanecznych. Znajduje się tutaj również muzeum Puli Lukisan, gdzie można podziwiać kulturę i sztukę balijską.

Godna uwagi jest także miejscowość o nazwie Tampaksiring. To niepozorne miejsce posiada dwa ważne zabytki, które pamiętają czasy starożytne: Gunung Kawi oraz Trita Empul. Pierwszy jest to grobowiec rodziny królewskiej z X wieku i jest on ja starszym zabytkiem na wyspie. Drugi to świątynia, której data szacowana jest na około 962 rok. Jest ona nadal czynna. Oba zabytki powstały w tym mieście ze względu na umiejscowienie świętych źródeł uważanych jako magiczne.

Pamięć o zamachu wciąż widoczna
Podróżując na Bali warto pamiętać o tym strasznym wydarzeniu. W lipcu 2002 roku miał miejsce zamach terrorystyczny. Do wybuchu bomby doszło w budynku jednej z dyskotek znajdującej się na wyspie. Zginęło wówczas ponad 200 osób. Przed długi okres czasu budynek po dyskotece był w gruzach, a turyści i mieszkająca tam ludność przejawiała niechęć do tego wydarzenia np. poprzez noszenie koszulek z wymownymi napisami. Po zamachu miał miejsce znaczny spadek turystów, który odbił się negatywnie na wszelkich przedsiębiorstwach zależnych od turystyki – od taksówkarzy, po hoteliki, które stały przed długi okres puste, po fryzjerki i sprzedawców.

Wyspa dla wszystkich
Bali jest idealną wyspą dla wszelkich rodzajów turystów. Plażowicze mają szeroki wybór plaż do opalania i popijania drinków, pasjonaci kultury przy odrobinie chęci i zaangażowania znajdą ciekawe pod względem architektonicznym budowle, zobaczą sztukę i tradycyjne tańce Balijczyków, imprezowicze spędzą długie wieczory w klubach i występach muzycznych.